Intrastat

Z dniem 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Wcielenie do obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej wiąże się ze zmianami obowiązków podmiotów prowadzących obrót towarowy z państwami członkowskimi.

Z jednej strony zniknęło wiele dotychczasowych procedur, z drugiej przystąpienie do Unii Europejskiej oznacza nałożenie nowych obowiązków.

Nowością w tej kwestii jest obowiązek sporządzania deklaracji INTRASTAT dla podmiotów gospodarczych, które przekroczą określony próg obrotów towarowych z zagranicą. Wartości progów ustalono odrębnie dla przywozu i odrębnie dla wywozu towarów i ogłoszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Intrastat to system statystyki handlu pomiędzy państwami członkowskimi UE. Deklaracja obejmuje kody taryfowe, koszty transportu, kraje pochodzenia i inne, sporządzana jest za dany okres sprawozdawczy.

Podmioty gospodarcze są również zobowiązane do składania w Urzędach Skarbowych informacji podsumowujących. Jest to kwartalne zestawienie obejmujące wszystkie obroty wewnątrz wspólnotowe.

Należy również podkreślić, iż obrót towarowy z krajami nie będącymi członkami Wspólnoty Europejskiej pozostał na niezmienionych warunkach, tj. w oparciu o zgłoszenie celne.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom informujemy, iż z dniem 1 maja 2004r. rozszerzyliśmy zakres naszych usług o przygotowanie i rozliczenie deklaracji INTRASTAT.

PROGI STATYSTYCZNE NA ROK 2016 :

  •  próg podstawowy:

           dla przywozu  3.000.000 zł            dla wywozu    1.500.000 zł 

  •  próg szczegółowy: 

          dla przywozu 42.000.000 zł            dla wywozu   76.000.000 zł 

 

W razie wątpliwości i pytań prosimy o kontakt:

tel: +48 58 783 46 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.